Energizer Ultimate U652S Specifications
In February 2024, the Energizer company launched its low-budget 4G smartphone known as Energizer Ultimate U652S. This smartphone is usually for those people who want a phone for calling and normal uses, like social media and watching content. The phone has low-end specs and features with a low price of $75 (Rs 6,299 in India) approx. The phone has a 6.51-inch IPS LCD panel with HD resolution.
The Energizer Ultimate U652S offers a low 2GB RAM, and 64GB eMMC 5.1 internal storage with a microSDXC card slot. The device runs on Android 13 (Go edition) OS and is powered by a 28nm Mediatek MT6739WW chipset. Also, the phone has an 18MP triple rear camera, a 13MP selfie camera, and Li-Ion 4000 mAh battery support. The Ultimate U652S phone is available in a single Black color and equips a side-mounted fingerprint scanner.
| Specifications | Energizer Ultimate U652S |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | February 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.47 x 3.00 x 0.36 inches |
| Weight | 190 g |
| Size | 6.51 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~270 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 13 (Go edition) |
| Chipset | 28nm – Mediatek MT6739WW |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | IMG 8XE1PPC |
| Card slot | microSDXC |
| RAM | 2GB |
| Internal | 64GB eMMC 5.1 |
| Camera | 18 MP (wide), AF 0.08 MP (depth) 0.08 MP (auxiliary lens) LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 13 MP (wide) |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh |
| Colors | Black |
| Expected Price | $75 (Rs 6,299 in India) approx |
Energizer Ultimate U652S Pros and Cons
Based on the above specs, you can see theĀ list of pros and cons (advantages and disadvantages) of theĀ Energizer Ultimate U652S Smartphone.
Pros
- Android 13 (Go edition) OS support.
- An audio jack is available.
- Side-mounted fingerprint scanner.
- IPS LCD with HD resolution.
- Low-budget phone.
Cons
- Not for gaming or multitasking.
- Low 720p resolution display.
- Without custom UI support.
- Default nits brightness or refresh rate.
- Low RAM, storage, and battery capacity.
- Gorilla Glass protection is missing.
- Gyro-EIS support is missing.
- No fast or reverse charging support.
- Outdated camera setup offered.
- No NFC support.







