Energizer Hard Case G5 Specifications, Price and Release date
The Energizer Hard Case G5 smartphone comes with 5G support with 6.3-inches IPS LCD screen, gorilla glass 5 protection, full HD 1080p resolution, Android 11 operating system, Dimensity 800U 5G chipset, Mali-G57 MC3 graphics, 48 MP main camera, 8 MP selfie camera, rear-mounted fingerprint, Li-Po 5000 mAh battery and expected price is $590 (Rs 43,999) approx. The Energizer Hard Case G5 phone is available in black color and the release date is June 2021.
| Specifications | Energizer Hard Case G5 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | June 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.60 x 3.08 x 0.54 inches |
| Weight | 250g (approx) |
| Size | 6.3 inches |
| Display | IPS LCD 19.5:9 ratio ~409 PPI density |
| Protection | Gorilla Glass 5 IP69 dust/water resistant (up to 1.2m for 30 mins) Drop-to-concrete resistance from up to 1.2 m |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| OS | Android 11 |
| Chipset | 7nm – MediaTek Dimensity 800U 5G |
| CPU | Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 6GB |
| Internal | 128GB eMMC 5.1 |
| Camera | 48 MP, (wide), AF 20 MP (night vision) 13 MP (ultrawide) LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Rear-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh |
| Colors | Black |
| Expected Price | $590 (Rs 43,999) approx. |







