Doogee V40 Pro Smartphone Review – Over the years, Doogee has created a niche user base that loves rugged smartphones. With the Doogee V40 Pro, the company entered the gaming smartphone segment. This new device has a powerful chipset, higher storage options, better camera quality, and appealing performance. At the same time, the company starting a new chapter with the v-series phone. It looks like they are more focused on the performance.
Apart from offering exciting gaming features and an appealing design, the phone didn’t miss out when it comes to the rugged body. Last year, the company released the Doogee V30 Pro, which was quite an extraordinary deal from Doogee. However, the new V40 Pro comes with an upgraded camera setup, is better built, has the Android interface, and has a triple card slot. However, the battery section is slightly smaller than that of the previous variant. Now, the question is whether you should purchase this device, let’s find it from the following review.
Table of Contents
Doogee V40 Pro Smartphone Review
Highlights
- The device equips a 6.78-inch IPS LCD and offers a 1.47-inch secondary display on the back panel.
- As for the software skin, you will find the Android 14 out of the box with custom functions.
- Under the hood, the phone offers a Dimensity 7300 chipset and higher storage capacity.
- A 200MP quad camera setup appears on the V40 Pro with a 32MP selfie camera lens on the display.
- In terms of battery, the device introduces an 8680 mAh battery with 33W wired charging support.
Design and Display
The Doogee V40 Pro brings glossy color options with a circular camera module that houses a quad-camera setup. Alongside this, the back panel features a 1.47-inch secondary display. This secondary display will work as a notification bar, support different types of digital clocks, and other functionally. The users can explore the mini display options from the settings menu.
As for the build, the phone arrives with the standard body including the necessary IP rating, drop resistance, and military-grade testing. All of those are combined with the 6.78-inch IPS LCD panel that is incorporated with corning gorilla glass protection. On the front display, the bezels are noticeable, which is pretty much expected from a rugged phone. Anyway, the users can choose this phone in Sliver and blue color options.
Usually, Doogee is known for providing decent-resolution displays for their mid-range phones, while this device is expected to provide at least 1080p resolution. But it doesn’t mean that the overall display experience would be bad. The phone is equipped with a 120Hz refresh rate that can hassle-free increase the touch responses with decent brightness support. At the same time, the phone also has a fast responsive biometric scanner on the side panel.
Memory and Internal
As for the performance aspect, the Doogee V40 Pro attains the Mediatek dimensity 7300 chipsets based on the 4 nm architecture. Through this chipset, the phone won’t face any performance throttle, lags, or delay in normal usage. But, the CPU process speed can only go up to 4×2.5GHz cloaking speed, which might not be suitable for heavy gaming. However, the users can play normal games with higher refresh rate settings.
On the other hand, the graphic unit of Mali-G615 MC2 ensures to provision of appealing visuals without any disturbance. Apart from the raw performance, the software experience with the V40 Pro is good. You will find the Android 14 operating system on this phone with a few native apps. Thankfully, that pre-installed app can be removed to a certain extent, while the overall interface settings offer a variety of customization options.
Through them, the users can adjust the interface layout. Typically, you can change themes, add widgets, and apply different settings. Alongside this, Google has also implemented a few AI features inside the interface skin, which users can explore in their free time. Aside from this, you don’t have to worry about the storage and RAM capacity since you will obtain 512GB space with 16GB RAM and a dedicated microSD slot to expand storage limits. It’s a pretty good deal if you want to save multimedia without any worries.
Camera
There’s always a misconception that rugged smartphones don’t have decent camera configuration. On the other hand, the Doogee V40 Pro equips a fabulous quad camera setup, including a 200MP primary sensor. With the main sensor, you can capture beautiful photos with accurate colors and controlled contrast. Alongside this phone also introduces secondary lenses such as the 8 mega-pixel duo.
The duo incorporates a telephoto and ultrawide lens combination, which ensures stunning photos. The telephoto lens offers higher zooming ability, while the ultra-wide lens is focused on providing dynamic range. Both work great for capturing your life moment. Alongside this, you will notice a 20MP night vision lens that gives infrared night vision through the native camera. Besides this, you can click and save those infrared images in the gallery alongside your normal photos.
As for the lowlight, the phones are presentable, while image noise might be visible according to the lighting and condition. Not to forget, the front display features a 32MP selfie lens that skillfully captures photos and videos. In terms of video recording, the main camera setup can go up to 4K resolution with gyro-EIS via the primary lens. As for the selfie lens, you can expect up to 1080p resolution video recording without any stabilization support. Overall, the photo quality is good, while the video quality for selfies could have better.
Battery and Others
Unlike other phones, the Doogee V40 Pro offers a massive 8680 mAh battery, which can provide 8+ hours of screen time. Besides this, you will find a dedicated charger and cable inside the box so you don’t have to purchase additional accessories. In terms of charging speed, the 33W charger will take at least two hours and a couple of minutes to refuel the battery from 0% to full. Following this, the Type C port also supports reverse-wired charging.
The phone features a decent loudspeaker that helps users their audio and video calls, while other sensors like WiFi, Bluetooth, and NFC work accurately. Although the phone didn’t have any additional sensor, you are getting almost everything, which is needed in a mid-range phone. Lastly, this new AI-powered 5G Rugged phone will cost around $299 (Rs 25,230 in India) approx. At this price point, many armored phone enthusiasts will love this deal.

Doogee V40 Pro Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Doogee V40 Pro smartphone.
| Specifications | Doogee V40 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | October 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | NA |
| Weight | 300g approx. |
| Size | 6.78 inches |
| Display | IPS LCD 120Hz ~396 PPI density Secondary screen: 1.47 inches |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass IP68/IP69K dust/water resistant MIL-STD-810H compliant |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 4nm – Mediatek Dimensity 7300 |
| CPU | Octa-core 4×2.5 GHz Cortex-A78 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 16GB |
| Internal | 512GB |
| Camera | 200MP (wide), PDAF 8MP (telephoto) 20MP (night vision), 2 infrared night vision lights 8MP (119Ëšultra-wide) Max – 4k@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, compass |
| Battery | 8680 mAh 33W wired Reverse wired |
| Colors | Blue, Silver |
| Expected Price | $299 (Rs 25,230 in India) approx |
Conclusion
The company releases the Dooge V40 Pro as their AI-featured 5G Rugged phone with a gaming-centric design. Like most of their phones, the phone has a sturdy body with a cool notification display on the back panel. Besides, it’s a far better option than last year’s Doogee V30 Pro, except for the battery capacity. Overall, the phone won’t disappoint the users during their day-to-day usage. Furthermore, the company added various camera features, which ensure that you can take photos in different situations.
As for the battery life, the phone is a dealbreaker since you will receive a higher capacity on this phone as compared to any other Android device. But still, you should look at the downsides. The phone might have the best video recording abilities, but the processing speed is low, and heating problems might occur during long gaming sessions. In that case, you should check alternatives like the Doogee V Max Pro in the something higher price range. It provides a value-for-money deal, including an impressive camera, decent performance, clean UI, a higher battery capacity and many other perks. But still, the final decision is up to you. So choose a device that fits your requirements.







