Cubot A10 Specifications
Recently in June 2024, the Cubot A10 is a low-budget smartphone launched at the price of $120 (Rs 9,999 in India) approx. As for the display, you get a 6.56-inch IPS LCD panel with a 90Hz refresh rate. There is a 16MP selfie camera on the front side, while the back offers a single 48MP main camera. The device runs on Android 14 OS and it is powered by a 12nm Unisoc T606 processor. For storage, the smartphone comes in a single 4GB and 128GB internal storage variant.
The device is fueled with a non-removable 5100 battery without any fast charging support. The Cubot A10 smartphone comes in various color options such as Blue, Black, and Purple. The device has an audio jack, Bluetooth, Wi-Fi, GPS, OTG, and a USB Type-C charging port.
| Specifications | Cubot A10 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | June 2024 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | 6.52 x 2.97 x 0.41 inches |
| Weight | 200 g |
| Size | 6.56 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 20:9 ratio ~269 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 12nm – Unisoc T606 |
| CPU | Octa-core 2×1.6 GHz Cortex-A75 6×1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 4GB |
| Internal | 128GB |
| Camera | 48 MP (wide), AF Auxiliary lens LED flash |
| Selfie | 16 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | 5100 mAh |
| Colors | Black, Blue, Purple |
| Expected Price | $120 (Rs 9,999 in India) approx |
Cubot A10 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Cubot A10 smartphone.
Pros
- Android 14 OS support.
- HD IPS LCD panel with 90Hz refresh rate.
- Huge 5100mAh battery support.
- Budget price smartphone.
- An audio jack is present.
Cons
- Average camera setup.
- No fast charging support.
- Low 720p resolution display.
- Without custom UI.
- A shared card slot is present.
- Without any gorilla glass protection.
- The fingerprint scanner is missing.
- Not for multitasking and gaming.







