Coolpad CP12 Neo Specifications – At the end of March 2025, the Coolpad released its CP12 Neo with an expected price of $116 (Rs 9,999 in India) approx. You can buy this budget smartphone in Platinum Black, Dream Blue, Cherry Pink, and Space Gray colors. A massive Li-Po 5000 mAh battery configuration will appear with a 10W wired charging capacity in this Coolpad CP12 Neo smartphone. The smartphone is powered by the Android 15 (Go edition) OS for 64GB version only and Android 14 OS for 128/256GB version.
The smartphone is powered by a 22nm Unisoc SC9863A1 chipset with 2GB to 4GB of RAM and 64GB/128GB/256GB of internal storage, which can be expanded with a microSD card. The smartphone has 4G connectivity and equips a 6.56-inch IPS LCD panel with 120Hz refresh rate and 450 nits brightness. You will find a single 13MP camera module at the back with a 5MP selfie sensor at the front.
| Specifications | Coolpad CP12 Neo |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | March 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.46 x 2.98 x 0.35 inches |
| Weight | 196.2 g |
| Size | 6.56 inches |
| Display | IPS LCD 120Hz 450 nits brightness 20:9 ratio ~269 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| OS | Android 15 (Go edition) – 64GB version only; Android 14 – 128/256GB version |
| Chipset | 22nm – Unisoc SC9863A1 |
| CPU | Octa-core 4×1.6 GHz Cortex-A55 4×1.2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 2GB, 4GB |
| Internal | 64GB, 128GB, 256GB eMMC 5.1 |
| Camera | 13 MP (wide), AF auxiliary lens LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP (wide) |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | 5000 mAh 10W wired |
| Colors | Platinum Black, Dream Blue, Cherry Pink, Space Gray |
| Expected Price | $116 (Rs 9,999 in India) approx |
Coolpad CP12 Neo Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Coolpad CP12 Neo smartphone.
Pros
- Decent-price 4G smartphone.
- Side-mounted fingerprint scanner.
- An audio jack is present.
- The Android 15 OS (Go edition) supports.
- Available in multiple color variants.
- HD IPS LCD panel with 120Hz refresh rate.
Cons
- Gyro-EIS support is missing.
- No 4K video recording support.
- Without NFC and 5G support.
- No reverse charging support.
- Low camera setup.
- Low 720p resolution display.
- Without any gorilla glass protection.
- Without custom UI.







