Coolpad Cool 30 Play Specifications
The Coolpad Cool 30 Play smartphone comes with 4G connectivity at an expected price of $180 (Rs 14,999 in India) approx. Let’s talk about display, in this smartphone you will get a 6.79-inch IPS LCD display with 450 nits brightness and 720 x 1600 pixels resolution. When it comes to optics, the smartphone has a 64MP triple camera system at the rear that also includes a 2MP macro lens. You get an 8MP selfie camera on the display’s front side.
In terms of the storage options, you can pick up from 128GB to 256GB internal storage with 6GB to 8GB of RAM support. For software layering, it brings the latest Android 14 OS support. As for the color options, the Coolpad Cool 30 Play smartphone comes in Aurora Purple, Flowing Gold, and Velvet Black colors. Under the hood, a 5000 mAh battery with 33W wired charging support is available in this phone.
| Specifications | Coolpad Cool 30 Play |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | July 2024 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | 6.68 x 3.02 x 0.33 inches |
| Weight | 208 g |
| Size | 6.79 inches |
| Display | IPS LCD 450 nits brightness ~264 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1640 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 6nm – Mediatek Helio G99 |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB UFS 2.2 |
| Camera | 64 MP (wide), AF 2 MP (macro) 0.08 MP (depth) LED flash, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 5000 mAh 33W wired |
| Colors | Aurora Purple, Flowing Gold, Velvet Black |
| Expected Price | $180 (Rs 14,999 in India) approx |
Coolpad Cool 30 Play Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Coolpad Cool 30 Play smartphone.
Pros
- Huge battery capacity with 33W fast charging support.
- Side-mounted fingerprint scanner.
- IPS LCD screen with 450 nits brightness.
- Android 14 OS and NFC support.
- Decent price smartphone.
Cons
- No reverse charging support.
- Average camera performance.
- No 4K video recording support.
- Without gyro-EIS support.
- An audio jack is missing.
- Low-resolution display.
- Without custom UI.
- Heating issues may appear from heavy use.







