Blackview Wave 8C Specifications
The Blackview Wave 8C smartphone is especially for low-budget buyers who only want a phone for calling and social media use because the phone has only 2GB RAM with 64GB storage. The smartphone has a 5000 mAh battery with 5W wired charging and is available in Sunset Purple, Dawn Blue, and Dusk Black color variants. The device features a 6.56-inch IPS LCD with 450 nits brightness.
Running on Android 14 (Go edition) with DokeOS 4.0 UI, and powered by the 28nm Unisoc SC9863A chipset. The Blackview Wave 8C offers a 13MP rear camera for clear photos, while the 8MP front camera is present for selfies and video calls. The smartphone has only 4G network support and you can buy this smartphone for $102 (Rs 8,999 in India) approx.
| Specifications | Blackview Wave 8C |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | November 2024 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.43 x 2.96 x 0.35 inches |
| Weight | 193 g |
| Size | 6.56 inches |
| Display | IPS LCD 450 nits brightness 20:9 ratio ~269 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| OS | Android 14 (Go edition), DokeOS 4.0 |
| Chipset | 28nm – Unisoc SC9863A |
| CPU | Octa-core 4×1.6 GHz Cortex-A55 4×1.2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 2GB |
| Internal | 64GB eMMC 5.1 |
| Camera | 13 MP (wide) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | 5000 mAh 5W wired |
| Colors | Sunset Purple, Dawn Blue, Dusk Black |
| Expected Price | $102 (Rs 8,999 in India) approx |
Blackview Wave 8C Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Blackview Wave 8C smartphone.
Pros
- Decent 5000 battery capacity.
- IPS LCD with 450 nits brightness.
- A dedicated microSDXC card slot is present.
- Affordable price 4G smartphone.
- An audio jack is present.
- Comes with Android 14 (Go edition) OS with DokeOS 4.0 UI support.
Cons
- No Gorilla Glass protection support.
- Low camera quality.
- No 4K video recordings support.
- Without gyro-EIS support for video recording.
- No fast charging support.
- Low 720p resolution display.
- Without a 5G network and NFC support.
- Not for gaming or multitasking.
- A fingerprint scanner is missing.







