Blackview Tab 16 Pro Specifications
The Blackview Tab 16 Pro was announced in May 2024 with the expected price of the tablet being $240 (Rs 19,990 in India) approx. The Android 14 OS powers the tablet with a clean user interface. Under the hood, you will attain the 12nm – Unisoc Tiger T616 chipset that grants a max of 2×2.0GHz clocking speed. The device is available in 8GB RAM and 256GB UFS 2.2 storage, offering Gray, Blue, and Violet color options.
In the camera section, you will get a 13MP dual rear camera with an 8MP selfie camera, the rear camera can record 1080p video at 30fps. Let’s talk about the display, the Blackview Tab 16 Pro tablet arrives with a tall 11.0-inch IPS LCD panel with 1200 x 1920 pixels resolution. As for the battery end, Blackview Tab 16 Pro renders 7700 mAh equipped alongside an 18W wired fast charging speed.
| Specifications | Blackview Tab 16 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | 10.11 x 6.57 x 0.30 inches |
| Weight | 503 g |
| Size | 11.0 inches |
| Display | IPS LCD 16:10 ratio ~206 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 12nm – Unisoc Tiger T616 |
| CPU | Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 6×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8GB |
| Internal | 256GB UFS 2.2 |
| Camera | 13 MP 2 MP LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | 7700 mAh 18W wired |
| Colors | Gray, Blue, Violet |
| Expected Price | $240 (Rs 19,990 in India) approx |
Blackview Tab 16 Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Blackview Tab 16 Pro tablet.
Pros
- Android 14 OS support.
- Tall 11.0-inch IPS LCD panel with HD+ resolution.
- Comes with 4G network support.
- Huge 7700 mAh battery with 18W fast charging.
- Stereo speakers are present.
Cons
- Average camera setup.
- No custom UI support.
- Default nits brightness or refresh rate.
- Without 5G support.
- Without 4K video recording with gyro-EIS support.
- Gorilla glass protection is missing.
- A shared microSDXC card slot is present.
- No reverse or wireless charging support.
- An audio jack is missing.







