Blackview Hero 10 Specifications
The Blackview Hero 10 smartphone has a 4G network and some decent features and specs. As for the displays, there are two displays in this phone. There is a main screen that is foldable and features a 6.9-inch foldable AMOLED panel with 1300 nits brightness and 1B colors. There’s also a secondary display that consists of a 1.19-inch OLED panel with 390 x 390 pixels resolution. Apart from that, the smartphone comes with 12GB of RAM and 256GB UFS 2.2 of internal storage and it is available in Black and Purple color options. The Blackview Hero 10 smartphone comes with the Android 13 OS out of the box with DokeOS 4 interface for support.
The device is powered by the Mediatek Helio G99 processor that can reach up to a 2×2.2GHz clocking speed with Mali-G57 MC2 GPU. The smartphone has dual cameras on the back a 108MP main camera, and an 8MP ultrawide camera. When it comes to video recording, the rear camera can shoot 1440p video. Following this, there’s also a 32MP selfie lens that captures decent photos and shoots videos at a maximum of 1080p resolution at 30fps. The Blackview Hero 10 has a small 4000 mAh battery with 45W wired charging support. The phone has 4G network support and costs around $429 (Rs 35,900 in India) approx.
| Specifications | Blackview Hero 10 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | Unfolded: 169 x 75.5 x 8.1 mm Folded: 87 x 75.5 x 16.3 mm |
| Weight | 198 g |
| Size | Unfolded: 6.9 inches Folded: 1.19 inches |
| Display | Unfolded: AMOLED 1B colors 1300 nits brightness ~403 PPI density Folded: OLED |
| Protection | No |
| Resolution | Unfolded: 1080 x 2560 pixels Folded: 390 x 390 pixels |
| OS | Android 13, DokeOS 4 |
| Chipset | 6nm – Mediatek Helio G99 |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB |
| Internal | 256GB UFS 2.2 |
| Camera | 108 MP (wide), PDAF 8 MP (120˚ultrawide) LED flash, HDR, panorama Max – 1440p@30fps |
| Selfie | 32 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | 4000 mAh 45W wired |
| Colors | Black, Purple |
| Expected Price | $352 (Rs 29,400 in India) approx |
Blackview Hero 10 Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Blackview Hero 10 Foldable smartphone.
Pros
- Comes with NFC support.
- Full HD+ Foldable AMOLED display with 1B colors.
- Comes with an OLED cover display.
- Android 13 OS with DokeOS 4 support.
- Support 45W wired charging support.
- Stereo speakers are present.
- A side-mounted fingerprint scanner.
Cons
- Without any micro SD card slot.
- An audio jack is not present.
- Without 5G support.
- Android 14 OS is missing.
- No 4K video recording support.
- Gyro-EIS support is missing.
- Wireless and reverse charging is not present.
- An optical zoom camera is missing.
- Without water and dust resistance.
- No Gorilla glass protection is present.







