Asus ROG Phone 6 Specifications
The Asus ROG Phone 6 is released in July 2022 and the phone attained a rough price figure of $908 (Rs 71,999 in India) approx. It brings a 6.78-inches AMOLED display screen, high 165Hz refresh rate, 1B colors 800-1200 nits peak brightness with a Corning gorilla glass Victus protection. On the front, it includes a 12MP selfie camera for clicking some good selfies. As for the backside, the smartphone provides a triple rear camera setup including a 50MP primary, 13MP ultrawide, and a 5MP macro lens. You can record 8K videos at 24fps with gyro-EIS from the rear camera setup.
The Asus ROG Phone 6 runs on the latest Android 12 OS support. The smartphone is powered by a 4nm – Qualcomm SM8450 Snapdragon 8+ Gen 1 chipset and Adreno 730 GPU. Besides this, the handset provides 8GB to 16GB RAM support with 128GB/256GB/512GB internal storage without secondary storage support. Besides this, you can choose color variants from Phantom Black, and Storm White. As for the battery section, the Li-Po 6000 mAh battery is present in this device with a 65W fastest charging support, and it also supports reverses charging.
| 8fSpecifications | Asus ROG Phone 6 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | July 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.81 x 3.03 x 0.41 inches |
| Weight | 239 g |
| Size | 6.78 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 165Hz HDR10+ 800 – 1200 nits brightness ~395 PPI density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass Victus IPX4 water-resistant Illuminated RGB logo (on the back) Pressure-sensitive zones (Gaming triggers) |
| Resolution | 1080 x 2448 pixels |
| OS | Android 12 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 |
| CPU | Octa-core 1×3.19 GHz Cortex-X2 3×2.75 GHz Cortex-A710 4×1.80 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 730 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB, 16GB |
| Internal | 128GB, 256Gb, 512GB UFS 3.1 NTFS support for external storage |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 13 MP (ultrawide) 5 MP (macro) LED flash, HDR, panorama Max – 8K@24fps, gyro-EIS |
| Selfie | 12 MP (wide) Panorama, HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers (2 amplifiers) |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to dual-band: GLONASS (1), BDS (2), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), accessory connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 6000 mAh Fast charging 65W Reverse charging 10W Power Delivery 3.0 Quick Charge 5 |
| Colors | Phantom Black, Storm White |
| Expected Price | $908 (Rs 71,999 in India) approx. |
Asus ROG Phone 6 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Asus ROG Phone 6 smartphone.
Pros
- 65W fast and 10W reverse charging support.
- Huge 6000mAh battery capacity.
- FHD AMOLED display with 165Hz refresh rate.
- Stereo speakers are present.
- 5G and NFC enabled smartphone.
- 8K video recording with gyro-EIS support.
- Under-display fingerprint scanner.
- Latest Android 12 OS support.
- Corning Gorilla Glass Victus protection.
- IPX4 water resistant.
- Pressure-sensitive gaming triggers are present.
- Awesome performance for gaming and multitasking.
Cons
- Without wireless charging support.
- No custom UI is present.
- An optical zoom camera is missing.
- The selfie camera record only 1080p resolution video.
- Slightly heavy built.
- Little expensive for normal users.







