Apple Watch Series 8 Aluminum Specifications
The Apple Watch Series 8 Aluminum was launched in September 2022 at the price of $399 (Rs 32,599 in India) approx. The smartwatch has 4G eSIM connectivity and comes with IP6X-certified water resistance. As for the display, you will receive a 1.9 inches Retina LTPO OLED display panel accompanied by 1000 nits peak brightness support. The Watch Series 8 Aluminum runs on the WatchOS 9.0 OS and holds an Apple S8 chipset for robust performance. Besides this, you will get 1GB RAM and 32GB internal storage support on the smart-wearable.
Furthermore, the Watch Series 8 Aluminum has NFC, Bluetooth, WiFi, GPS, and other comms and sensors. The smartwatch has a Li-Ion 308 mAh battery capacity with wireless fast charging support. You can pick the Apple Watch Series 8 Aluminum in four color options- Midnight, Starlight, Silver, and Red.
| Specifications | Apple Watch Series 8 Aluminum |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | September 2022 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 1.77 x 1.50 x 0.42 in |
| Weight | 32 g |
| Size | 1.9 inches |
| Display | Retina LTPO OLED 1000 nits peak brightness |
| Protection | IP6X certified water resistant |
| Resolution | 484 x 396 pixels ~326 ppi density |
| OS | watchOS 9.0 |
| Chipset | Apple S8 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| Card slot | No |
| RAM | 1GB |
| Internal | 32GB eMMC 5.1 |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter compass, SpO2, VO2max, temperature (body) Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | Li-Ion 308 mAh Wireless fast charging |
| Colors | Midnight, Starlight, Silver, Red |
| Expected Price | $399 (Rs 32,599 in India) approx |
Apple Watch Series 8 Aluminum Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Apple Watch Series 8 Aluminum smartphone.
Pros
- Multiple color options are available.
- Comes with Wireless fast charging support.
- Decent 308 mAh battery capacity.
- NFC and eSIM 4G connectivity are provided.
- Impressive Retina LTPO OLED display.
- IP6X water-resistant coating.
- Support Ion-X strengthened glass protection.
- Light-weight design.
- Sufficient RAM and storage are available.
- Robust performance chipset.
- Monitoring body temperature and heart rate.
Cons
- Limited customization only.
- A bit high pricing as per specs.
- Available without eSIM support also.







