Apple iPhone 17 Pro Specifications
The Apple iPhone 17 Pro was released in September 2025. Like the other models in the iPhone 17 series, it’s designed for users who want professional-grade performance. It features a 6.3-inch LTPO Super Retina XDR OLED display with a 120Hz ProMotion refresh rate, HDR10, and Dolby Vision support. The screen offers up to 3000 nits of peak brightness, 1206 × 2622 pixel resolution (~460 ppi), and is protected by the new Ceramic Shield 2 with anti-reflective coating. Powering the phone is Apple’s cutting-edge 3nm A19 Pro chipset, which features a hexa-core CPU along with a 6-core Apple GPU for advanced graphics and gaming performance. It is paired with 12GB of RAM and comes with 256GB, 512GB, or 1TB of fast NVMe storage. The software end is handled through the iOS 26 software with lots of exciting features. On top of that, the phone houses an aluminum frame and offers an IP68 rating for dust and water resistance.
The camera setup introduces a 48 MP wide, a 48 MP ultrawide, and a new 48 MP periscope telephoto lens enabling 4x optical zoom. Not to forget, the device is also supported by a TOF 3D LiDAR scanner for depth precision. The camera system supports advanced video recording at up to 4K@120fps. The 18MP ultrawide front camera also supports ProRes RAW and Dolby Vision HDR for high-quality video at up to 4k@60fps. On the same note, you are getting 10-bit HDR, Apple Log 2, 3D spatial video/audio, and many more interesting features.
Connectivity options include Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0, GPS with NavIC, NFC, USB Type-C 3.2 Gen 2 with DisplayPort, and Ultra Wideband Gen 2. Additional features include Face ID, stereo speakers, and satellite connectivity for emergency SOS and location sharing. The eSIM variant packs a 4252mAh battery, while the Nano SIM model includes a 3998mAh unit. Both models support 25W MagSafe wireless charging, and wired charging will refuel 50% in 20 minutes. It also includes 4.5W reverse wired charging. The iPhone 17 Pro comes in Silver, Cosmic Orange, and Deep Blue, with a starting price of $1599 (Rs. 1,34,900 in India) Approx.
| Specifications | Apple iPhone 17 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | September 2025 |
| SIM | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 active; International) eSIM + eSIM (8 or more, max 2 active; USA) Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
| Dimensions | 5.91 x 2.83 x 0.35 inches |
| Weight | 206 g |
| Size | 6.3 inches |
| Display | LTPO Super Retina XDR OLED 120Hz HDR10 Dolby Vision 1000 nits (typ) 1600 nits (HBM) 3000 nits (peak) ~460 ppi density |
| Protection | Ceramic Shield 2 Mohs level 5 IP68 dust tight & water resistant Anti-reflective coating |
| Resolution | 1206 x 2622 pixels |
| OS | iOS 26 |
| Chipset | 3nm – Apple A19 Pro |
| CPU | Hexa-core 2×4.26 GHz 4xX.X GHz |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB NVMe |
| Camera | 48 MP (wide), dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 48 MP (periscope telephoto), PDAF, 3D sensor-shift OIS, 4x optical zoom 48 MP (ultrawide), PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) Max – 4K@120fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 120fps), ProRes, ProRes RAW (up to 120fps), Apple Log 2, 3D spatial video/audio, stereo |
| Selfie | 18 MP multi-aspect (ultrawide), PDAF, SL 3D (depth/biometrics sensor) HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec., ProRes RAW, Apple Log 2 Max – 4K@60fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, hotspot |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, DisplayPort |
| Features | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Battery | Li-Ion 3998 mAh (Nano SIM model) Li-Ion 4252 mAh (eSIM only model) Wired, PD3.2, AVS, 50% in 20 min 25W wireless MagSafe/Qi2, 50% in 30 min (15W – China) 4.5W reverse wired |
| Colors | Silver, Cosmic Orange, Deep Blue |
| Expected Price | $1599 (Rs. 1,34,900 in India) Approx. |
Apple iPhone 17 Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Apple iPhone 17 Pro smartphone.
Pros
- High-end triple 48MP camera system.
- Advanced video recording perks like ProRes and Apple Log 2.
- Bright 3000 nits peak display brightness.
- Powerful 3nm A19 Pro chipset.
- Offers Ceramic Shield 2 protection.
- Long battery life with up to 4252 mAh capacity.
- Fast wired and wireless MagSafe charging.
- Includes reverse wired charging.
- New and Interesting features with iOS 26.
- Satellite connectivity for emergency SOS.
- High-quality spatial video recording.
Cons
- An aluminum frame instead of a titanium frame.
- Wireless charging speed is limited to 25W.
- Without fingerprint scanner support.
- Reverse charging is very slow.
- Repairability cost will be high.
- Speaker quality is average.
- No charger included in the box.
- Battery capacity varies by model.
- No major changes in design.







