Apple iPhone 13 mini Specifications, Price and Release date
The Apple iPhone 13 mini is the lite version of the iPhone 13 with almost similar specifications and design.
| Specifications | Apple iPhone 13 mini |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 5.18 x 2.53 x 0.30 inches |
| Weight | 141 g |
| Size | 5.4 inches |
| Display | Super Retina XDR OLED HDR10 Dolby Vision 800-1200 nits brightness 19.5:9 ratio ~460 PPI density |
| Protection | Scratch-resistant ceramic glass oleophobic coating Wide color gamut True-tone Apple Pay IP68 dust/water resistant (up to 6m for 30 mins) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| OS | iOS 15 |
| Chipset | 5nm – Apple A15 Bionic |
| CPU | Hexa-core 2×3.1 GHz Firestorm 4×1.8 GHz Icestorm |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Card slot | No |
| RAM | 6GB |
| Internal | 128GB, 256GB, 512GB NVMe |
| Camera | 12 MP (wide), dual pixel PDAF, sensor-shift stabilization (IBIS) 12 MP (120˚ ultrawide) Dual-LED dual-tone flash, HDR, stereo sound rec. Max – 4K@24/30/60fps |
| Selfie | 12 MP (wide) SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, gyro-EIS Max – 4K@24/25/30/60fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra-Wideband (UWB) support |
| Battery | Li-Ion 3815 mAh (approx) Fast charging 20W USB Power Delivery 2.0 MagSafe wireless charging 15W Qi magnetic fast wireless charging 7.5W |
| Colors | Starlight, Midnight, Blue, Pink, Red |
| Expected Price | – |







