Apple iPhone 12 Specifications, Price and Release Date
| Specifications | Apple iPhone 12 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | October 2020 |
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.4 mm |
| Weight | 164 g |
| SIM | Dual SIM |
| Build | Glass front and back with aluminum frame |
| Size | 6.1 inches |
| Display | Super Retina XDR OLED, HDR10, 625 nits, 60 Hz, 460 ppi |
| Resolution | 1170 x 2532 pixels |
| Protection | IP68 dust/water resistant Scratch-resistant glass oleophobic coating Dolby Vision Wide color gamut True-tone |
| OS | iOS 14 |
| Chipset | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x 2.65 GHz Firestorm 4x 1.8 GHz Icestorm) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Card slot | No |
| RAM | 4GB |
| Internal | 64GB, 128GB, 256GB |
| Camera | 12MP and 12MP |
| Selfie | 12MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5 mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax dual-band, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | 5.0 with A2DP / LE |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | Lithium 2775 mAh Fast charging 20W USB Power Delivery 2.0 Qi fast wireless charging 15W |
| Colors | Black, White, Red, Green, Blue |
| Expected Price | $ 950 (roughly 69,900 INR) |







