Apple iPad Pro 13 (2024) Specifications
Apple company announced its new Apple iPad Pro 13 (2024) in May 2024 with a price tag of $1196 (Rs 99,900 in India) approx. The tablet is 5G network support and it is powered by the iPad OS 17.4 operating system. Under the hood, you will attain the Apple M4 chipset that grants a 9 and 10-core CPU. Besides this, the Apple iPad Pro 13 (2024) is packed with 8GB to 16GB RAM and 256GB to 2TB internal storage, while there’s no dedicated card slot.
Let’s talk about the display, the Apple iPad Pro 13 (2024) arrives with a tall 13.0-inch Ultra Retina Tandem OLED panel with a high 120Hz refresh rate, Dolby Vision, 1000-1600 nits brightness, and HDR10+ support. Overall the display is pretty good also the tablet has Scratch-resistant glass protection, oleophobic, Anti-flective coating, and stylus support. The tablet has a 12MP rear and a 12MP selfie camera lens for photography and the main camera records 4K videos at 60fps. The Apple iPad Pro 13 (2024) is equips a Li-Po (38.99 Wh) battery and it is available in Silver and Space Black color variants.
| Specifications | Apple iPad Pro 13 (2024) |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 11.09 x 8.48 x 0.20 inches |
| Weight | 579 g |
| Size | 13.0 inches |
| Display | Ultra Retina Tandem OLED 120Hz HDR10 Dolby Vision 1000-1600 nits brightness 4:3 ratio ~264 PPI density |
| Protection/Others | Scratch-resistant glass, oleophobic coating Antireflective coating Nano-texture display glass option on 1TB and 2TB models Stylus support, bluetooth integration, magnetic (Apple Pencil Pro, Apple Pencil 2) |
| Resolution | 2064 x 2752 pixels |
| OS | iPad OS 17.4 |
| Chipset | Apple M4 |
| CPU | 9-core (3 performance cores, 6 efficiency cores) – 256/512GB models 10-core 4.4 GHz (4 performance cores, 6 efficiency cores) – 1/2TB models |
| GPU | Apple GPU (10-core graphics) |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB, 2TB |
| Camera | 12 MP (wide), dual pixel PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) Quad-LED dual-tone flash, HDR Max – 4K@24/25/30/60fps, gyro-EIS, ProRes, Cinematic mode |
| Selfie | 12 MP (122˚ultrawide) Face detection, HDR, panorama Max – 1080p@25/30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, EDR |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 4 (Thunderbolt 3), DisplayPort, magnetic connector |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | Li-Po (38.99 Wh) |
| Colors | Silver, Space Black |
| Expected Price | $1196 (Rs 99,900 in India) approx |
Apple iPad Pro 13 (2024) Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Apple iPad Pro 13 (2024) tablet.
Pros
- Four stereo speakers are present.
- Comes with 4K video recording support.
- Gyro-EIS support for video recording.
- Scratch-resistant glass, oleophobic coating.
- Comes with a 5G network and Stylus support.
- iPad OS 17.4 OS support.
- Ultra Retina Tandem OLED display with 120Hz refresh rate support.
- A high 2TB internal storage variant is available.
Cons
- No NFC support.
- The selfie camera records only 1080p videos.
- No reverse, fast, or wireless charging support.
- An audio jack is missing.
- Average camera setup.
- A heavily built tablet.
- Support only a single SIM.







