Apple iPad Pro 11 (2024) Specifications
Apple iPad Pro 11 (2024) also known as Apple iPad Pro (11-inch, 5th generation) comes with an expected price of $1555 (Rs 1,29,900 in India) approx. As far as the primary specs are concerned, you are getting an 11.0-inch Ultra Retina Tandem OLED panel with a 120Hz refresh rate, Dolby Vision, 1600 nits brightness, and HDR10 support. The screen is also protected by Scratch-resistant glass protection and the tablet has an oleophobic coating and stylus support. In this tablet, you get multiple variants of storage with 8GB/16GB RAM and 256GB/512GB/1TB/2TB internal storage.
Let’s talk about the camera aspect, the Apple iPad Pro 11 (2024) on the rear packs a 12MP primary sensor. It sports a single 12MP ultrawide camera on the front for selfies, while you will be able to record 4K videos at 60fps from the rear camera. With this tablet, you will receive a Li-Po (31.29 Wh) battery, while the device can be availed in Silver and Space Black color variants. The device has 5G support and runs on iPad OS 17.4.
| Specifications | Apple iPad Pro 11 (2024) |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 9.83 x 6.99 x 0.21 inches |
| Weight | 444 g |
| Size | 11.0 inches |
| Display | Ultra Retina Tandem OLED 120Hz HDR10 Dolby Vision 1000-1600 nits brightness 3:2 ratio ~264 PPI density |
| Protection/Others | Scratch-resistant glass, oleophobic coating Antireflective coating Nano-texture display glass option on 1TB and 2TB models Stylus support, bluetooth integration, magnetic (Apple Pencil Pro, Apple Pencil 2) |
| Resolution | 1668 x 2420 pixels |
| OS | iPad OS 17.4 |
| Chipset | Apple M4 |
| CPU | 9-core (3 performance cores, 6 efficiency cores) – 256/512GB models 10-core 4.4 GHz (4 performance cores, 6 efficiency cores) – 1/2TB models |
| GPU | Apple GPU (10-core graphics) |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB, 2TB |
| Camera | 12 MP (wide), dual pixel PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) Quad-LED dual-tone flash, HDR Max – 4K@24/25/30/60fps, gyro-EIS, ProRes, Cinematic mode |
| Selfie | 12 MP (122˚ultrawide) Face detection, HDR, panorama Max – 1080p@25/30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, EDR |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 4 (Thunderbolt 3), DisplayPort, magnetic connector |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | Li-Po (31.29 Wh) |
| Colors | Silver, Space Black |
| Expected Price | $1555 (Rs 1,29,900 in India) approx |
Apple iPad Pro 11 (2024) Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Apple iPad Pro 11 (2024) tablet.
Pros
- Support 5G connectivity.
- Four stereo speakers are present.
- Comes with Scratch-resistant Glass protection.
- Comes with Stylus support.
- Ultra Retina Tandem OLED display with 120Hz refresh rate.
- 4K video recording with gyro-EIS support.
- Comes with iPad OS 17.4 support.
- Available in high RAM and storage variants.
Cons
- No reverse or wireless charging support.
- Below average camera setup.
- An optical zoom and ultrawide camera are missing.
- No NFC support.
- Without a fingerprint scanner.
- No dust and water resistance.
- Single SIM support.
- The selfie camera can record only 1080p videos.
- An audio jack and microSD card slot are missing.







