Apple iPad Air 11 (2024) Specifications
Apple recently launched a tablet called the Apple iPad Air 11 (2024), with a price tag of $717 (Rs 59,900 in India) approx. This 5G tablet is also known as Apple iPad Air 11‑inch, Apple iPad Air 6, and iPad Air (6th generation). The device will be available in 8GB RAM support with 128GB to 1TB internal storage and will run on the iPadOS 17.4 OS. Let’s talk about the display, the Apple iPad Air 11 (2024) equips an 11.0-inch Liquid Retina IPS LCD panel with 500 nits brightness, and Scratch-resistant glass protection. The tablet has an oleophobic coating and stylus support.
In this Apple iPad Air 11 (2024), you will receive necessary comms and sensors such as Wi-Fi, Bluetooth, GPS, stereo speakers, Top-mounted fingerprint, and a USB Type C 3.1 charging port. The tablet also has a 12MP rear camera and a 12MP ultrawide selfie camera, the main camera capable of recording 4K videos with proper video stabilization. The device is available in Space Grey, Starlight, Purple, and Blue color variants. As for the battery end, Apple iPad Air 11 (2024) renders a Li-Po (28.93 Wh) without any fast or wireless charging support.
| Specifications | Apple iPad Air 11 (2024) |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 9.75 x 7.03 x 0.24 inches |
| Weight | 462 g |
| Size | 11.0 inches |
| Display | Liquid Retina IPS LCD 500 nits brightness ~264 PPI density |
| Protection/Others | Scratch-resistant glass, oleophobic coating Stylus support (Apple Pencil Pro, Apple Pencil 2) |
| Resolution | 1640 x 2360 pixels |
| OS | iPad OS 17.4 |
| Chipset | Apple M2 |
| CPU | Octa-core 4 performance cores and 4 efficiency cores |
| GPU | Apple GPU (10-core graphics) |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB, 512GB, 1TB |
| Camera | 12 MP (wide), dual pixel PDAF HDR Max – 4K@24/25/30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie | 12 MP (122˚ultrawide) HDR Max – 1080p@25/30/60fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS (5G model only) |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, DisplayPort, magnetic connector |
| Sensors | Top-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | Li-Po (28.93 Wh) |
| Colors | Space Gray, Starlight, Purple, Blue |
| Expected Price | $717 (Rs 59,900 in India) approx |
Apple iPad Air 11 (2024) Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Apple iPad Air 11 (2024) tablet.
Pros
- Support 5G connectivity.
- Comes with Scratch-resistant Glass protection.
- Comes with Stylus support.
- Liquid Retina IPS LCD with 500 nits brightness.
- 4K video recording support with gyro-EIS.
- Top-mounted fingerprint and stereo speakers support.
- Available in high storage variants.
Cons
- No fast or wireless charging support.
- Below average camera setup.
- An optical zoom and ultrawide camera are missing.
- An audio jack is missing.
- No AMOLED display.
- No Water and dust resistance.
- No NFC support.
- A microSD card slot is missing.
- Default nits refresh rate.
- Without custom UI.







